Segítség a hazai megjelenésük felderítésében
Az elmúlt évek enyhe telei és a globális felmelegedés hatására egyre nagyobb figyelmet kell fordítanunk a kullancsok által terjesztett kórokozókra. Két különösen veszélyes faj, a Hyalomma marginatum és a Hyalomma rufipes, már Európa északi területein is megjelenhetnek. Ezek a kullancsok nem őshonosak Magyarországon, de a klímaváltozás hatására elterjedésükre számíthatunk. A cikkünkben bemutatjuk, hogyan segíthetünk a hazai megjelenésük felderítésében, és hogyan tehetünk a kórokozók által okozott veszélyek ellen.
A keresett kullancsok veszélyei:
A Hyalomma fajok nemcsak azért veszélyesek, mert nem őshonosak területünkön, hanem mert képesek számos veszélyes kórokozót hordozni és terjeszteni. Ezek közé tartozik például a Krími-Kongói vérzéses lázat okozó vírus is, amely súlyos betegséget okozhat az emberben.
Hogyan segíthetünk?
Az Ökológiai Kutatóközpont és Evolúciótudományi Intézet felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy segítsenek a két veszélyes kullancsfaj hazai megjelenésének felderítésében. Fontos, hogyha bármilyen gyanús kullancsot találnak, azonnal jelezzék azt nekik. Ehhez fotókat és adatokat is bekérnek, amelyek segítségével hatékonyan nyomon követhetik a kullancsok elterjedését.
Az adatok beküldése:
A beküldött adatokat körültekintően kezelik, és kizárólag a kutatási célokra használják fel. Fontos, hogy minden információt pontosan és részletesen adjunk meg a kullancsok észlelésével kapcsolatban.
A segítségük nélkül nehéz lenne nyomon követni ezeknek a veszélyes kullancsoknak a megjelenését, így minden bejelentés és együttműködés nagy jelentőséggel bír a közegészségügy és a kutatás szempontjából. Köszönjük a segítségüket!
Kérem, ne habozzon megosztani bárminemű további információt vagy kérdést.
(x) Reklám
használt könyvek újrahasználata, újra és újra és újra...
x) Reklám
UV lámpa - Alkoholos UV filc, UV toll, Láthatatlan írás
Környezetvédelem
Levegőtisztaság-védelem, Vízminőség-védelem, Talajvédelem, Zaj- és rezgések elleni védelem, Hulladékgazdálkodás
Természetvédelem
az élőlények, természetes életközösségek, élőhelyek a természetes és természetközeli területek, valamint a természeti táj megőrzése.
Fenntartható fejlődés
Környezetbarát termékek, környezet és fenntarthatóság, erőforrások, élővilág.
Megújuló energiaforrás
Napenergia Bioenergia, Vízenergia, Szélenergia, Geotermikus energia